Nem, nem viccelek. A nátrium-hidrogénkarbonát, hétköznapi nevén szódabikarbóna, annyi mindenre jó, hogy már majdnem megválthatnánk vele a világot.
A legeslegjobb az egészben, hogy csupán egy filléres apróságról van szó, mégis sokoldalúan felhasználható a mindennapok számos területén. Mi mindenre alkalmas? Most összefoglaltam neked. Vigyázz, hosszú a lista!
A szódabikarbóna, mint tisztítószer

- Segít eltüntetni a makacs lerakódásokat a csempéről. Egyszerűen csak szórjunk a nedves rongyra egy kevéset belőle, majd dörzsöljük le.
- Segít eltüntetni az odaégett ételmaradékot. Ehhez az edényben kevés vízbe kevert szódabikarbónát kell forralunk. Ha kihűlt, könnyen kitisztíthatjuk a lábast.
- Egy éjszaka alatt kipucolja a sütőt. Szórd a szennyeződött felületre, majd szóró spray segítségével nedvesítsd be azt. Hagyd állni éjszakára, reggel pedig alaposan takarítsd meg egy szivacs segítségével.
- Ugyan ez működik a mikróval és a szendvicssütővel is! Bár ezúttal nem kell egy éjszakán át pihentetnünk, csak egy nedves-sütőporos kendővel óvatosan törölgessük át őket. (Szükség esetén áztassunk.)
- Bútorainkat is bátran tisztíthatjuk vele.
- Padlótisztítónak sem utolsó! Öntsünk fél pohárral a felmosóvödörben lévő meleg vízhez és kezdődhet a takarítás.
- Felturbózhatod vele a folyékony mosószered. Fél csésze ebből a varázsporból mosáskor és a ruháid máris tisztábbak lesznek. Megsúgom, babaruhákhoz is nyugodtan használhatod.
- Fertőtlenít. Egy mosdókagylónyi vízbe keverjünk 8 evőkanál szódabikarbónát. Hagyjuk benne állni tisztítandó tárgyainkat (fésű, szivacs, sminkecset stb.) egy éjszakán át, majd öblítsük másnap reggel!
- Segít leszedni a címkét és a ragasztót. Te is utálod, mikor nem jönnek le az üvegekről a címkék maradéktalanul? Áztasd őket forró sütőporos vízbe.
- Tisztíthatjuk vele a tükröt és az ablaküveget, csupán annyit kell tennünk, hogy összemixeljük egy citrom levével és némi vízzel.
- Fényesíthetünk vele ezüstöt. Először készítsünk masszát sütőporból és vízből, 3/1 arányban, majd tiszta ronggyal vagy szivaccsal dörzsöljük át és öblítsük le.
- WC kagyló tisztítására is alkalmas, csak szórjuk bele a kellő mennyiséget majd pár perc hatóidő után csutakoljuk ki kefével.
Szódabikarbóna a konyhában

- Segít, hogy egyenletes és omlós tésztát készíthessünk. Ehhez fele sütőport és fele mennyiség szódabikarbónát használjunk.
- Segít a húsfőzésben. Csak tegyünk a vízbe egy késhegyi szódabikarbónát és máris könnyebben megfő az étel.
- Segít megtartani a zöldségek élénk színét, mindössze annyit kell tennünk, hogy beleszórunk egy keveset a főzővízbe. (Ráadásul puhábbak is lesznek.)
- Segít a tejszínhab elkészítésben. Keményebb és tartósabb marad, ha felverés előtt egy csipetnyi szódabikarbónát teszünk bele.
- Segít a főtt tojás pucolásában, szóval dobjunk egy keveset a főzővízbe.
Szódabikarbóna a szépségápolásban

- Megszabadít a korpától, ha a samponodba kevered.
- Fehéríti a fogakat, csak tégy egy keveset a fogkrémedre fogmosáskor vagy használd magában. Fontos, hogy ezt a műveletet maximum hetente 2 alkalommal hajtsuk végre, ugyanis gyakori használata károsíthatja a fogzománcot.
- Megszünteti a szájszagot. Egy teáskanál ebből + egy nyelet víz és mehet a gurgula.
- Megszünteti a kellemetlen testszagot, szóval ha nincs kéznél épp a deo, dörzsöld be vele a hónaljad.
- Segít a mitesszerek és pattanások eltüntetésében. Sok különböző receptet találsz az interneten, de a legegyszerűbb, ha egy kevés vízzel beledörzsölöd a bőrödbe, majd 10-15 percig hatni hagyod, utána lemosod.
- Fehéríti a körmöket, segít eltüntetni az elszíneződéseket. Ráadásul a szódabikarbónás kézmosás nem csak fertőtlenítő, de szagsemlegesítő hatású, így nem kell félned, hogy a hagymás-halas vacsora illata egész nap kísért majd.
- Készíthetünk belőle fürdősó-bombát.
- Vizes bőrre dörzsölve eltávolítja az önbarnítót.
- Használhatod száraz-sampon helyett.
Szódabikarbóna az egészségért

- Megszünteti a gyomorégést. Ez talán az egyik legismertebb felhasználási módja, a sütés-főzés mellett. Lúgos kémhatása miatt semlegesíti a gyomorsavat, így hamar enyhülést hozhat a gyomorpanaszokra, de nem árt vele vigyázni. A legjobb ilyenkor, ha egy kávéskanálnyi mennyiséget fogyasztunk belőle, bő folyadékkal.
- Külsőleges alkalmazása csillapítja a viszketést.
- Külsőleges alkalmazása fájdalom- és duzzanatcsökkentő hatású.
Még több extra a szódabikarbónáról:
Tudtad például, hogy segítségével lágyítható a víz? Ha eleged van a különböző ételektől “illatozó” hűtőszekrényből vagy a szekrényedben áporodó ruhák aromájából, akkor is érdemes ezt használni. De nem csak szagsemlegesítőt, illatosítót is készíthetünk a segítségével.
- hirdetés -
Egyedi tartalommal várunk a FB oldalunkon - Csatlakozz!
Van néhány jól bevált praktika a te tarsolyodban is? Írd meg kommentben és segíts bővíteni a listát!